Celem prawidłowego żywienia jest dostarczenie organizmowi wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych, czyli: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego – we właściwych ilościach i proporcjach.
Podstawową zasadą właściwie zaplanowanej diety jest różnorodność spożywanych produktów, innymi słowy - w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych z pełnego przemiału, warzyw, owoców oraz produktów będących źródłem pełnowartościowego białka.
to znak, że Twój dotychczasowy jadłospis wymaga zmian. Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest niedostateczne spożycie produktów będących źródłem błonnika pokarmowego.
Przeciętna osoba spożywa 3-4 krotnie mniej błonnika niż wynosi prawidłowa dawka dzienna. Nasze Błonniki naturalne MICRO® pozwalają smacznie, łatwo i bezpiecznie doprowadzić do znormalizowania ilości błonnika w pożywieniu, niezależnie od diety.
"...Sproszkowana forma sprawia, że w przeciwieństwie do preparatów błonnikowych w tabletkach pozbawione są m.in.: substancji wypełniających, przeciwzbrylających, słodzących."
Dobrym uzupełnieniem zróżnicowanej diety są Błonniki naturalne MICRO®, czyli wyizolowane z produktów naturalnych węglowodany, które nie ulegają strawieniu i wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, a wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Sproszkowana forma sprawia, że (w przeciwieństwie do preparatów błonnikowych w tabletkach) pozbawione są m.in.: substancji wypełniających, przeciwzbrylających, słodzących. Dodatkową zaletą błonnika w proszku jest jego uniwersalne zastosowanie w kuchni – doskonale sprawdza się jako dodatek do tradycyjnych potraw (zup, sosów, ciast, ciasteczek, placuszków, naleśników), jak również stanowić może doskonałą podstawę koktajli mlecznych lub owocowych, musów i sorbetów.
Tak przygotowany błonnikowy koktajl (np. z błonnikiem jabłkowym, kakaowym) stanowi atrakcyjny i efektywny element diety odchudzającej.
Dieta kobiet w ciąży oparta jest na zasadach prawidłowego żywienia, czyli w jadłospisie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć produktów będących źródłem błonnika pokarmowego. Ze względu na wyjątkowy stan fizjologiczny, wprowadzenie Błonników naturalnych MICRO® oraz wielkość spożywanych porcji powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
Obecność błonnika w diecie ułatwia usuwanie z organizmu obecnych w spożywanej żywności substancji toksycznych: jonów metali ciężkich, toksyn bakteryjnych czy pozostałości środków ochrony roślin, które ulegają związaniu i usunięciu z organizmu wraz z kałem. Na podobnej zasadzie nadmierne ilości błonnika w diecie ograniczać mogą wchłanianie i wykorzystanie niektórych składników pokarmowych, w tym składników mineralnych, m.in.: magnezu, wapnia i żelaza. Dlatego też przed włączeniem Błonników naturalnych MICRO® do diety dziecka należy skonsultować się z lekarzem.
Zdrowi ludzie wypróżniają się przeciętnie raz dziennie. Jeżeli czas przemieszania się stolca przez jelito grube jest znacznie dłuższy niż zwykle, a częstość wypróżnień wynosi mniej niż 3 na tydzień i towarzyszy temu uczucie dyskomfortu - niepełnego wypróżnienia, wówczas mamy do czynienia z zaparciami.
Skala problemu jest znaczna - szacuje się, że na tę dolegliwość cierpli (w zależności od kraju) od 25% do 50% populacji osób dorosłych. Również wśród najmłodszych nie należą one do rzadkości, występują bowiem u około 15% populacji dzieci. W krajach Europy Zachodniej są przyczyną około 5% wszystkich wizyt ambulatoryjnych oraz ponad 25% skierowań do gastroenterologów dziecięcych.
Jednak najczęstszą przyczyną zaparć jest dieta uboga w błonnik pokarmowy. Zaparcie nie jest chorobą, ale sygnałem niewłaściwie przebiegających procesów w organizmie. Nie należy lekceważyć tych stanów, gdyż przewlekłe zaparcia stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwiększają bowiem ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego. Statystyki są okrutne – rak jelita stanowi III najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn i II (I rak sutka) u kobiet; Każdego roku na świecie odnotowuje się ponad milion nowych zachorowań na nowotwór jelita grubego, jednocześnie około 600 tys. zgonów z jego przyczyny.
Proponowanych sposobów na tzw. zatwardzenie jest wiele. Apteczne półki uginają się od środków mających na celu ułatwienie wypróżniania, są to m.in.: preparaty działające drażniąco na śluzówkę jelita (preparaty na bazie senesu, kory kruszyny), tym samym pobudzają ruchy perystaltyczne jelit. Niestety jest to jedynie działanie doraźne, które, w przypadku nadużycia, obarczone jest poważnymi konsekwencjami, w tym: bólami brzucha, ostra biegunką, odwodnieniem, osłabieniem mięśni (także serca) na skutek nadmiernego ubytku jonów potasu, białkomoczem i krwiomoczem. Zbyt częste stosowanie środków przeczyszczających może doprowadzić do uzależnienia z koniecznością zwiększenia dawki, co grozi atonią jelita (ustaniem ruchów) i nasileniem problemu zaparć.
Jedynym skutecznym, prostym i nieinwazyjnym sposobem na zdrowe jelita jest dieta obfitująca w błonnik pokarmowy (tzw. dieta bogatoresztkowa), który działa jak „szczotka” oczyszczająca jelito ze zbędnych (szkodliwych!) produktów przemiany materii. Do produktów wysokobłonnikowych zalicza się: produkty z pełnego ziarna, warzywa (szczególnie rośliny strączkowe), owoce i orzechy.
Warto wiedzieć, że dobrą i bezpieczną metodą uzupełnia diety w cenny błonnik są także preparaty będące naturalnym, skoncentrowanym źródłem błonnika pokarmowego dostępne w formie proszku, które przy odpowiedniej podaży płynów doskonale regulują pracę jelit.
MICROSTRUCTURE | 2019